خرید و فروش سایت

خرید و فروش سایت

یکی از انواع تجارت های پر سود امروزه خرید و فروش سایت و دامنه است. افرادی با خرید وب سایت هایی که قابلیت درآمد زایی بالقوه دارند، بهینه سازی و فروش دوباره آن کسب درآمد می کنند. اگر قصد دارید وب سایتی بخرید، وب سایت خود را بفروشید و یا کسب درآمد از طریق خرید و فروش سایت را بیاموزید در این مقاله با ما همراه باشید.

 

نکاتی که قبل از خرید سایت باید رعایت کنیم؟

قبل از خرید یک سایت باید ابتدا سایت را از جنبه های مختلفی به درستی تحلیل کرده و از مناسب بودن سایت اطمینان پیدا کنید. برای تحلیل سایت باید ارزش دامنه سایت، تعداد بازدید ماهانه، درآمد و مخارج ماهانه، قابلیت توسعه سایت و … را بررسی کنید.

 

ارزش دامنه سایت

 

اعتبار دامنه

اعتبار یا authority دامنه معیار خیلی مهمی برای انتخاب سایت است. domain authority اعتباری است که سایت moz بر اساس تعداد بک لینک های یک سایت، محتوای سایت، محبوبیت سایت و … به سایت می دهد. این اعتبار عددی بین ۱ تا ۱۰۰ است که هر چه عدد بالاتری باشد ارزش آن دامنه بیشتر می شود. این ارزش به صورت لگاریتمی بالا می رود یعنی رسیدن از ۱ به ۱۰ خیلی راحت تر است از رسیدن از اعتبار ۳۰ به ۴۰٫ در کل دامنه هایی که اعتبار بالای ۳۰ دارند دامنه های با ارزشی به شمار می روند.

 

نوع  نام دامنه

نکته دیگری که در مورد دامنه وجود دارد و در هنگام خرید و فروش سایت باید به آن توجه کرد نوع نام دامنه است. اگر نام دامنه خیلی شخصی سازی شده باشد مثلاً اسم یک فرد یا اسم یک شهر در دامنه استفاده شده باشد، این سایت خیلی مناسب خرید نیست. مگر اینکه صاحب جدید سایت بخواهد در همان شهر فعالیت کند یا تا همیشه با نام شخصی برند فعالیت کند.

 

تعداد بک لینک های دامنه

تعداد لینک هایی که به یک دامنه شده است نشانه محبوبیت سایت در وب است. اما این لینک ها ممکن است به صورت مصنوعی برای بهبود seo سایت توسط صاحب وب سایت ایجاد شده باشد. اگر این لینک ها به صورت دائمی ثبت شده باشند هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند اما اگر به صورت ماهانه و موقتی خریداری شده باشند بسیار خطرناک بوده و در صورت حذف شدن ضرر جبران ناپذیری به سایت وارد می کند. به زودی مقاله ای درباره نحوه ی تشخیص اینگونه لینک ها آماده کرده و در سایت قرار می دهم.

 

تعداد بازدید ماهانه

بازدید ماهانه یک سایت عامل بسیار مهمی در انتخاب سایت برای خرید است. هر چه بازدید یک سایت بالاتر باشد بالطبع قابلیت درآمد زایی از سایت بالاتر می رود. بازدید سایت را با سایت هایی مثل alexa.com و similarweb.com می توان تخمین زد ولی باید به این نکته هم توجه داشت که به سادگی می توان برای یک سایت بازدید تقلبی خریداری کرد. در مقاله “بازدید تقلبی چیست؟ چگونه می توان آن را تشخیص داد“، مفصل توضیح داده ایم که چگونه بازدید فیک را از بازدید واقعی تشخیص دهید تا گرفتار فروشنده های کلاه بردار نشوید.

 

درآمد و مخارج ماهانه

مهم ترین نکته هنگام خرید و فروش سایت بررسی درآمد و مخارج ماهانه سایت است.  و همچنین سخت ترین مورد برای اثبات درستی آن. مقدار درآمد سایت را فقط می توانید از خود فروشنده بپرسید و فقط در موارد خیلی جزئی می توانید خودتان درآمد یک سایت فروشی را محاسبه کنید. اما با تطابق دادن میزان درآمد اعلام شده با تعداد بازدید باز تا حدودی می توانید صحت آن را تأیید یا رد کنید. مخارج ماهانه سایت شامل همه ی مخارج ثابت مثل هزینه سرور و دامنه و … و هزینه های متغیر مثل هزینه تبلیغات، هزینه ساخت یا خرید محصول و … می شود که همه را باید جزء به جزء از فروشنده سؤال کنید.

 

قابلیت توسعه سایت

سایت هایی مناسب خرید هستند که نه خیلی وضعشان خراب باشد نه خیلی وضعشان خوب باشد. سایت هایی مناسب خرید هستند که اقدامات اولیه برای معرفی به مردم، محتوا نویسی، طراحی مناسب، تبلیغات متوسط و … در آن ها انجام شده باشد اما هنوز از حداکثر توانایی های سایت استفاده نشده باشد. این ممکن است به علت دانش کم صاحب قبلی وب سایت و یا کمبود بودجه آنها باشد. خرید سایت هایی که اصلاً روی آنها کار نشده است هزینه و ریسک بالایی برای شما به همراه دارد و سایت هایی که از حداکثر قابلیت شان استفاده شده است هم علاوه بر اینکه قیمت خیلی بالایی دارند قابلیت سوددهی هیجان انگیزی برای شما فراهم نمی کنند.

 

 

نکاتی که قبل از فروش سایت باید رعایت کنیم؟

 

اگر شما صاحب وب سایتی هستید و اکنون بنا به دلایلی قصد فروش آن را دارید توصیه می کنیم قبل از ثبت آگهی فروش، نکات زیر را بررسی بفرمایید:

 

دلیل فروش سایت خود را حتماً توضیح دهید

خریداران خیلی درباره علت فروش یک وب سایت حساسیت دارند. آنها می خواهند بدانند اگر وب سایت شما بازدید و درآمد دارد که چرا می خواهید آن را بفروشید و اگر بازدید و درآمد ندارد پس دلیلی ندارد که آن را از شما خریداری کنند. شما باید با توجه به ذکر اینکه سایت شما موفق عمل می کند دلیلی قانع کننده برای فروش خود ارائه دهید.

 

از آمار درآمد و بازدید خود ویدیو تهیه کنید

ویدیو یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین ابزار ها برای معرفی یک محصول و برای ایجاد اطمینان بیشتر در خریداران است. اگرچه اکنون مرسوم است که فروشندگان از پنل آمارگیر خود و از گزارشات مالی خود عکس گرفته و به خریدار ارائه می دهند اما اگر این گزارشات به صورت ویدیویی بوده و با صدای خود شما همراه باشد تأثیر آن در فروش شما قابل مقایسه با حالت قبل نیست. اطمینان خریداران به شما بسیار بالا رفته و پیشنهاد های ارسالی به مزایده شما بسیار افزایش می یابد.

 

مخارج سایت را به صورت کامل بیان کنید

مخارج ماهانه و سالانه، ثابت و متغیر سایت خود را بنویسید. مخارجی چون هزینه هاست، دامنه، ssl، تبلیغات، ساخت محصول، خرید محصول، تولید محتوا و …

 

فرصت های درآمد زایی در آینده را بیان کنید

مختصراً برای خریدار توضیح دهید که چه کارهایی باید انجام دهد تا سایت را بهبود دهد تا درآمد سایت افزایش یابد. همچنین دسته بندی هایی که آمار ثبت آگهی در آنها بالاتر از بقیه است را به خریداران معرفی کنید تا برای تبلیغات آینده روی آنها تمرکز بیشتری داشته باشند.

 

پس از ثبت آگهی فروش به هیچ عنوان سایت خود را رها نکنید

اگر آگهی فروش سایت خود را ثبت کردید و از خریداران پیشنهاد دریافت کردید باز هم تا زمان فروش قطعی، نباید تبلیغات و رسیدگی به سایت خود را رها کنید. چرا که بازدید سایتتان به سرعت پایین آمده و این پسرفت در گزارشات نهایی که به خریداران ارائه می دهید مشهود می شود.

 

مکان ها و روش های مناسب خرید و فروش سایت

برای خرید و فروش سایت هم می توانید به صورت ساده از سایت های آگهی مثل دیوار، شیپور و … و همچنین انجمن های اینترنتی مثل پرشین تولز، شاپ کیپر و … استفاده کنید و هم می توانید از سایت های تخصصی خرید و فروش سایت مثل سایت “سایت سل” و همچنین سایت “سدوفا” استفاده کنید. قبل از ثبت آگهی برای فروش سایت و قبل از خرید سایت مورد نیاز خود، خوب است که ابتدا سایت هایی که قبلاً با موفقیت به فروش رسیده اند را بررسی کنید و توضیحات آگهی سایت، نظرات کاربران و قیمت فروخته شده را بررسی کنید.

آموزش کسب درآمد از طریق خرید و فروش سایت

اگر تصمیم دارید از خرید و فروش سایت به عنوان یک شغل مستقل و یک منبع درآمد استفاده کنید، ابتدا باید سایتی مناسب با قابلیت توسعه بیابید. برای اینکار باید لیست سایت های فروشی را به طور کامل بررسی کنید. با فروشنده ها از طریق پیام خصوصی ارتباط داشته باشید و از ابزار های آنلاین برای تحلیل سایت ها استفاده کنید. پس از اینکه سایت ها را به طور کامل بررسی کردید و بهترین سایت را برای خرید انتخاب کردید، بایستی قیمت پیشنهادی خود را ارسال کرده و در مزایده سایت شرکت کنید.

پس از برنده شدن در مزایده و خرید سایت باید مالکیت دامنه را انتقال دهید، محتوای سایت را به هاست خود منتقل کنید و تمامی پسورد های سایت را تغییر دهید. پس از تنظیمات اولیه، وظیفه اصلی شما بهینه سازی سایت و افزایش قابلیت درآمد زایی از سایت است. برای اینکار باید محتوای مناسب تولید کرده و روش های مختلف درآمد زایی را در سایت بگنجانید. مثلاً اگر سایت از عضویت ویژه کاربران درآمد زایی می کرده است، شما می توانید بخش تبلیغات، همکاری در فروش، فروش محتوا و … را در سایت بگنجانید و درآمد سایت را افزایش دهید.

اینکار را باید حداقل به مدت شش ماه ادامه دهید و درآمد و بازدید را به جای ثابتی برسانید و سپس دوباره آگهی فروش سایت را ثبت کنید. اگر کار خود را به درستی انجام داده باشید می توانید سایت را به دو برابر تا ۱۰ برابر قیمت خرید اولیه بفروشید.

پس از اینکه تجربه و بودجه کافی برای اینکار را پیدا کردید می توانید به صورت همزمان چندین سایت را خریداری کرده، بهینه سازی کنید، بفروشید و از این طریق درآمد فوق العاده ای از خرید و فروش سایت به دست آورید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *